• Emelt szintű német nyelvi képzés
    Magyar – német két tanítási nyelvű képzés

tomorkenyi-szeged.edu.hu / aktuális / induló osztályaink # 9.kny osztály, Gimnázium 1+4 évf. képzés, Magyar-német két tanítási nyelvű képzés, kód: 0001

• Német délután a Tömörkényben

Iskolánk német szakos tanárai idén novemberben is vendégül látták a nyolcadikos, németül tanuló diákokat egy játékos vetélkedőre. A délután folyamán a diákok nyolc különböző állomáson csillogtathatták meg nyelvtudásukat, miközben megismerkedtek iskolánk diákjaival, tanáraival. A végzős tanulók a Béke utcai, az SZTE Juhász Gyula Gyakorló és a Tarjáni Kéttannyelvű Általános Iskolából érkeztek. Galériánkban a tavalyi és idei német délutánunkról láthatók pillanatképek.

„Néma forradalom” a Tömörkényben

A gimnázium magyar-német kéttannyelvű tagozata különleges programot szervezett október 25-én, az 56-os forradalom és szabadságharc emléknapjához kapcsolódóan. A Konrad Adenauer Stiftung és a Nemzeti Emlékezet Bizottsága jóvoltából a németül már haladó szinten beszélő diákok egy interaktív filmvetítésen vehettek részt.

Lars Kraume „Das schweigende Klassenzimmer” („Néma forradalom”) című filmjét tekintettük meg, mely megtörtént eseményen alapszik. A film egy kelet-német érettségiző osztály történetét mutatja be, akik két perces néma csend formájában fejezik ki szolidaritásukat a magyar forradalommal és annak áldozataival. Tettük az adott rendszerben olyan következményekkel jár, melyekkel sem a diákok, sem a szülők, sem az iskolavezetés nem számolt.

A filmnézést egy különleges program koronázta meg: jelen volt egy még élő kortanú, Karsten Köhler úr, aki a filmben bemutatott osztály osztályszóvivője volt. Köhler úr első kézből mesélt történeteket az akkori időkből, a filmkészítés részleteiről, és nagy odaadással válaszolt diákjaink, tanáraink kérdéseire. A látottak és a beszélgetés minden korosztályt megérintett: azokat a tanár kollégákat emlékezésre késztette, akik maguk is az NDK-ban nőttek fel. A fiataloknak pedig egyéni sorsokon keresztül izgalmas bepillantást nyújtott az akkori mindennapokba, és az akkori rezsim működésébe.

Csereprogram: Stuttgart – Szeged

Szeretnénk röviden bemutatni a stuttgarti utunkat, ami a fenntarthatóságról és a környezetvédelemről szólt. Február 5-én vasárnap hajnalban indult a vonatunk Münchenbe, onnan pedig Stuttgartba utaztunk tovább, ahová este hét órakor értünk oda. Nagyon izgultunk az első találkozás miatt. Este lepakoltunk a családoknál, majd másnap reggel indultunk az iskolába.
      Az iskola nagyon tetszett mindannyiunknak, az Erasmus+ programban résztvevő tanárok is szimpatikusak voltak. Az első nap az ismerkedéssel telt, valamint a város és az iskola megismerésével. A második napon Strasbourgba látogattunk el, ahol az Európa Parlamentet néztük meg és egy interaktív szerepjátékban vettünk részt. Ezután megnéztük az óvárost, ami gyönyörű volt.
      A harmadik nap egy vezetett városnéző túrán vettünk részt, majd ellátogattunk a Wilhelmába, a városi állatkertbe. Másnap szintén Stuttgartban maradtunk, és a Mercedes-Benz múzeumot néztük meg. Először a múzeum tetejére mentünk fel lifttel, ahonnan lefelé haladva megfigyelhettük a különböző Mercedes modellek az idők során végbement fejlődését.
      Szombaton szomorú búcsút vettünk a német diákoktól, de tudtuk, hogy áprilisban újra találkozhatunk. Rendkívül hálásak vagyunk, hogy részt vehettünk a programban. Rengeteg élménnyel és tapasztalattal gazdagodtunk az Erasmus+ mobilitásunk során.

Gazdag Georgina, Herczeg Liza, Lukács Gréta, Vásárhelyi-Varga Luca (9D)

Csereprogram: Forchheim-Szeged

Schüleraustauschprogramm

Forchheim-Szeged

Wir und 19 weitere Schüler der zehnten Klassen des HGFs haben vom 18.-27. September am Schüleraustausch nach Szeged in Ungarn teilgenommen. Der Zug kam am Donnerstag um 20:15 in Szeged an, wo unsere Austauschschüler uns freundlichst empfingen.
          Der nächste Tag begann mit einer Schulführung. Die Schüler haben uns vieles über ihre Schule auf Deutsch erzählt. Danach führte uns ein ungarischer Historiker voller Enthusiasmus durch Szeged. Mithilfe der Informationen, die wir durch die Stadtführung bekommen hatten, versuchten wir, die Aufgaben der Stadtrallye zu lösen, die danach stattfand.
          Am Wochenende waren die Gastfamilien für das Programm zuständig, beispielsweise sind wir angeln und Paintball spielen gegangen, andere haben Ausflüge gemacht, sind in den Zoo und ins Schwimmbad gegangen.
          Montag früh wollten wir eigentlich klettern, aber da es in Strömen geregnet hat, verschoben wir es auf den Nachmittag und gingen erstmal bowlen.
          Da wir unbedingt den ungarischen Unterricht besuchen wollten und sehen, wie die ungarischen Lehrer ihren Unterricht abhalten, schickte man uns Dienstag 4 Stunden paarweise in verschiedene Klassen. Danach sind wir ins Schwimmbad (Aquapolis) gegangen, welches sowohl sehr lange und steile Rutschen als auch große Schwimmbecken beinhaltete.
          Am Mittwoch haben wir einen Nationalpark in Ópusztaszer besucht, wo wir die sogenannte „Feszty körkép“ gesehen haben, ein großes Panoramabild, welches über 150 Jahre alt ist. Danach wanderten wir zu einem Bauernhof, auf welchem wir Reiten, Kutsche fahren und Bogenschießen konnten.
          Am nächsten Tag besuchten wir die ungarische Hauptstadt Budapest, in der wir eine Führung durch das ungarische Parlamentsgebäude erhielten, welches als das schönste Parlament der Welt gilt.
          Danach besichtigten wir den „Palast der Wunder“ (Museum) und durften shoppen gehen. Nachdem wir noch einige Sachen angeschaut haben, kehrten wir abends wieder nach Szeged zurück.
          Am Tag vor unserer Heimreise erhielten wir ein paar Tanzstunden und abends feierten wir eine Abschiedsparty mit den Familien und fuhren Samstag früh wieder zurück ins Heimatland.

Ausztriai nyelvi tábor Lackenhof

Adventi kirándulás Bécsbe