
Művészeti Szakgimnázium és Technikum
6720 Szeged, Tömörkény u. 1.
email:
Dr. Kakuszi Péter főigazgató

Küldetésnyilatkozat: „Az ember azonban nemcsak utas és önmaga szobrásza, de embertárs is, aki míg magát teremti, akármilyen kis körön, de az egész emberi életet valami magasabb lehetőség felé igyekszik terelni.” (Németh László)
Iskolánk az úgynevezett vegyes típusú középfokú oktatási intézmények csoportjába tartozik: gimnázium, művészeti szakközépiskola és kollégium. Elsődleges feladatunknak tekintjük az általános műveltséget megalapozó, érettségi és szakmai vizsgákra, valamint a felsőfokú iskolai tanulmányok megkezdésére felkészítő oktatás és nevelés biztosítását. Gondot fordítunk arra, hogy az ismeretközvetítés diákközpontú, magas színvonalú legyen, vegye figyelembe a tanulók egyéni adottságait, képességeit. Iskolánk törekszik az eredményes és hatékony szakmai munkára, mely kellőképpen nyitott az oktatás változásaira. Kiemelt feladatunk az önálló életkezdéshez és munkába álláshoz szükséges ismeretek nyújtása, valamint az egész életen át tartó tanulásra való felkészítő tevékenység. Fontosnak tartjuk a közvetlen és közvetett partnereinkkel történő rendszeres és érdemleges kapcsolattartást, a partnerközpontú működés biztosítását. Ennek érdekében a Comenius 2000- I. modell kidolgozását követően minőségfejlesztési rendszert működtetünk. Arra törekszünk, hogy nyitottak legyünk a diákjaink, a szülők, az általános iskolák, a város és a régió középiskolái és kollégiumai, a felsőoktatási intézmények, a szakmai szolgáltató és a civil szervezetek felé.
Az iskola nevelőtestületének tagjai nyitottak az új módszerek kipróbálására és alkalmazására, vállalják, hogy folyamatosan fejlesztik pedagógiai és szakmai tudásukat. Különösen fontosnak tartják az alábbi eszmei értékek ápolását és átadását:
• humanizmus
• közösségi összetartás
• hazafiasság
• egyenlőség
• demokratizmus
• a munka megbecsülése és tisztelete
• szabadság.
A gimnázium képzései:
(a) gimnáziumban
általános tantervű osztály
ének-zenei osztály
humán osztály
környezetvédelmi osztály
magyar-német két tanítási nyelvű osztály
magyar-spanyol két tanítási nyelvű osztály
speciális nyelvi osztály
Gimnáziumunk humán jellegű képzései mellett a természettudományos oktatásnak is jelentős szerepe van. Ötévfolyamos kéttanítási nyelvű osztályaink a célnyelvi képzést a célnyelvi alapoktól indítják ls juttatják el a legtöbb esetben a diákot a komplex „C” nyelvvizsgáig.
Művészeti Szakgimnázium
https://tomorkenyi-szeged.edu.hu/index.php/muveszeti-szakgimnazium/szak-tagozataink
5 éves (4+1 éves) párhuzamos képzés 9-12. évfolyamig a közismereti képzés mellett magas óraszámban (heti 14-15 órában) szakmai képzésben is részesülnek a diákok. 13. évfolyamon az angol mellett csak szakmai óráik vannak
Képző- és iparművészeti munkatárs:
– Művészeti grafikus szakmairány: Az öt évfolyam tananyaga elsősorban sokszorosításra készült és arra alkalmas reklám-grafikai tervek készítése, csomagolástervezés, illusztráció, embléma, logó és piktogram valamint arculattervezés. A mai kornak megfelelően oktatjuk a számítógépen szerkesztett brosúrák létrehozásának fortélyait két, multimédiás teremben. Ezzel együtt tanítjuk a sokszorosított, klasszikus grafikai eljárások alapjait. A szak jelenlegi felszereltsége a monotípia, repesztés, hidegtű, rézkarc, fa- és linómetszet, valamint szita technika oktatását teszi lehetővé.
– Kerámiaműves szakmairány: A kerámia rendkívül gazdag, összetett műfaj. Jellegzetes feladatcsoportok az őskortól indulva, designig elemzéssel, tervezéssel kapcsolódnak össze, kreatív gyakorlatok, formacsaládok, tárgyegyüttesek, komplex készletek tervezését és kivitelezését jelentik. A kerámia szakon az öt év során célunk az alkotó gondolkodás fejlesztése, biztos mesterségbeli tudás elérése. A szakképesítő bizonyítványt adó, ötéves keramikus képzésünk, a felsőfokú művészeti egyetemi felvételihez, illetve önálló szakirányú keramikus tevékenységhez is kellő alapot, tudást biztosít minden szorgalmas, ambiciózus fiatalnak.
– Szobrász szakmairány: A diákok az öt év alatt nehézségi sorrend szerint sajátítják el az agyag, a gipsz és a kő megmunkálásának fortélyait. A gyakorlati rész különböző öntési, sokszorosítási eljárásoktól kezdve, az önálló terveken alapuló dombormű faragásokon, betűvésésen keresztül, az ornamentika mintázásáig, öntéséig olyan alapot teremt, melyre a felsőbb évfolyamok gyakorlati feladatai építkeznek.
– Textilműves szakmairány: A textil mintázásának két legősibb és legelterjedtebb technikáját tanítjuk és gyakoroltatjuk mint a festés-nyomás és a szövés. Jól felszerelt műhely áll rendelkezésünkre, mely garantálja a mesterség elsajátítását. A szakelmélet magában foglalja az alapvető technológiai, anyagismereti témaköröket, valamint a textiltörténetet és a tervezéselméletet. A textilműves képzés során tanulóink lakberendezési textileket, öltözék- kiegészítőket és öltözékeket terveznek és kiviteleznek. Megismerkednek a kárpitszövés, szőnyegszövés, takácsszövés, batikolás, varrás, és a szitanyomás technikáival.
Szakmai programunk alapvető célja:
- szakmai alapok megismertetése
- az alkotói gondolkodás fejlesztése
- emelt óraszám rajz, festés, mintázás órából minden szakon
- tanított idegen nyelv az angol
- érettségi bizonyítvány + szakképesítő bizonyítvány
- A szakképesítő bizonyítványt adó, ötéves képzésünk, a felsőfokú művészeti egyetemi felvételihez, illetve önálló szakirányú tevékenységhez is kellő alapot, tudást biztosít minden szorgalmas, ambiciózus fiatalnak.
Szeged. 2024. április 30.